Zápal očí a očných spojiviek je veľmi nepríjemná diagnóza (Medicínsky správny výraz sú spojovky, ale spojivky sú asi viac udomácnené aj u nás – pravdepodobne z českého jazyka, preto aj my v článku budeme používať výraz spojivky). Zápal môžu spôsobovať vírusy či baktérie, avšak alergický zápal oka je niečo trochu iné. Aj keď prejavmi môže pripomínať ten vírusový či bakteriálny.

Reakcia organizmu na alergén môže byť rôzna. Zápal očí sa objavuje pri alergickej reakcii medzi prvými, pretože sliznica okolo očí je veľmi citlivá. Oči reagujú na alergény, ktoré pôsobia zvonka aj zvnútra. Spomeňme napríklad pele, ktoré sú počas sezóny jar-leto rozptýlené všade vo vzduchu a je takmer nemožné sa im ubrániť. Zápal očí sa však môže prejaviť aj po užití  jedla či liekov, na ktoré ste alergickí.

Ako spoznáte, že sa jedná o alergický zápal spojiviek?

  • Zápal prebieha na oboch očiach súčasne, takmer rovnako intenzívne
  • Zápal sa opakovane vracia (v rámci alergickej sezóny)

Na začiatku môžete pozorovať, že oči sú jemne začervenané a slzia. Neskôr sa k týmto prejavom môže pridať opuch spojený so silným svrbením. Ak si oči poškriabete, pripravte sa na pocit cudzieho telesa v oku až nepríjemné pocity rezania. Bolesť očí môže byť v tejto fáze až neznesiteľná. O ďalších prejavoch alergie si môžete prečítať v našom článku.

Ak sa zápal spojiviek prejaví naplno, je dobré okrem užitia tabletiek na alergiu postarať sa priamo aj o zapálené oči. Vhodné je použiť očné kvapky, ktoré jednak pomôžu oku zbaviť sa alergénov a zároveň ho ochránia pred vstupom ďalších alergénov do sliznice. Veľmi nápomocné v tomto smere sú očné kvapky Vividrin ectoin s obsahom prírodnej látky ectoin, ktorá pôsobí zvlhčujúco a ochranne.

Unikátnosť  ectoinu spočíva v jeho mimoriadnej schopnosti viazať a zadržiavať vodu. Ectoin pokryje seba i okolité molekuly a bunkové membrány vodnou vrstvou a vytvorí na očiach hydrofilm. Ten z jednej strany zvlhčuje rohovku, poskytuje jej priestor na hojenie a na druhej strane chráni očné sliznice pred vplyvmi vonkajšieho prostredia. Alergény do očí znovu nevniknú.

Preventívne sa proti vonkajším alergénom, ktoré prúdia vo vzduchu, môžete ochrániť nosením okuliarov a pokrývky hlavy (klobúk, šiltovka…), ktoré znížia cirkuláciu alergénov okolo očí.

Ak alergici svoj problém dlhodobo neriešia, alergický zápal očí môže z akútnej fázy prerásť do chronickej. Vtedy môže hroziť poškriabanie rohovky, zjazvenie spojivky, zrasty, v krajných prípadoch môže prísť k strate zraku. Týmto situáciám sa vyhnete, ak pri pretrvávajúcom zápale spojiviek navštívite alergológa, ktorý vám odporučí správnu liečbu.