Alergiu súčasná medicína chápe ako neprimeranú reakciu imunitného systému na látky, ktoré sa bežne vyskytujú v našom prostredí. Tieto látky nazývame alergény, tie však nemusia pre každého predstavovať rovnaké riziko. To čo je hrozbou pre imunitný systém jedného človeka, nemusí byť hrozbou pre ostatných. Náš imunitný systém využíva na svoju obranu protilátky, imunoglobíny (IgE), ktoré sa môžu pod vplyvom určitých alergénov nesprávne aktivovať, čím spustia v tele kaskádu obranných, biologických procesov. Keď  prvýkrát prídeme do styku s určitým alergénom, alergická reakcia nemusí vôbec nastať. Imunoglobulíny si však túto látku zapamätajú a po opakovanej expozícií tu už existuje riziko, že sa spustí alergická reakcia – tento proces sa nazýva senzibilizácia.

alergia fotka

Príčiny vzniku alergie

V súvislosti so vznikom alergie sa spomína úloha genetickej predispozície. V prípade, že sú obaja rodičia alergici, riziko vzniku alergie u dieťaťa sa šplhá až na 70 % až 100 %. Ak je však alergik iba jeden z rodičov, toto percento klesá (40-50 %). Priebeh alergie je však veľmi individuálny proces, u niekoho sa nemusí rozvinúť vôbec, závisí to hlavne od podmienok prostredia, v ktorom sa človek nachádza.

 

Stúpajúci trend vzniku polinóz

Peľ je prirodzenou súčasťou nášho prostredia a od dávnych čias nás sprevádza. V 20. storočí sa však stal zaujímavým pre medicínu, pretože sa zistilo, že u niektorých ľudí môže spôsobiť alergickú reakciu známu ako polinóza = peľová alergia. Je to z časti aj dôsledok zmeny životného štýlu spoločnosti. Na jednej strane stojí hygienická hypotéza, ktorej podstatou je predpoklad, že vznik alergie podmieňuje aj naše správanie, ktoré sa líši od správania našich predkov. V súčasnosti netrávime toľko času v prírode, a tým pádom môže byť náš imunitný systém náchylný aj na pôvodne známe látky a rozoznávať ich ako cudzie.

Zmena životného štýlu a prostredia má však dosah aj na rastliny. Flóra rastúca v blízkosti áut je ovplyvnená splodinami zo spaľovacích motorov a je náchylná na zvýšenú tvorbu senzibilizujúcich proteínov. Navyše, znečistené ovzdušie tiež prispieva k narušeniu obalových vrstiev peľových zŕn, čím sa z nich ľahšie uvoľňujú molekuly alergénov, ktoré dráždia sliznice.

 

Alergická reakcia pri polinóze

Alergická reakcia je proces, na ktorého počiatku molekula alergénu  pristane na sliznici dýchacích ciest. V prípade, že je naše telo precitlivené (senzibilizované) na daný alergén, rozoznáva ho ako hrozbu. Do daného miesta sa nahrnie krv obsahujúca lymfocyty à imunoglobulíny, ktoré začnú pracovať na zničení cudzej látky. Imunoglobulíny začnú vylučovať histamín, čo spúšťa v tele zápal a tým aj príznaky alergie. Organizmus začne produkovať hlien, ktorým sa snaží alergén z tela vypudiť. Typickými príznakmi polinózy sú výtok z nosa, svrbenie a slzenie očí, kašeľ či kýchanie.

 

Čo môžete pre seba urobiť v období polinóz

Pri alergickej rinitíde je dôležité poradiť sa so svojim lekárom ohľadom užívania liekov na alergiu – antihistaminík. Okrem toho je dôležité dbať aj na zvýšenú hygienu pokožky a vlasov, nakoľko sa peľ usádza aj na nich. Pri podráždení nosa a očí odporúčame zvoliť aj aplikáciu kvapiek do očí a nosového spreja Vividrin ectoin, ktoré pôsobia jednak preventívne, ale aj pri akútnych príznakoch alergickej nádchy.

 

Zdravotnícke pomôcky s obsahom ectoinu

V rámci liečby alergickej rinitídy môžete vyskúšať očné kvapky proti alergii Vividrin ectoin*, ktoré na oku vďaka svojmu zloženiu vytvoria ochrannú vrstvu hydrokomplex, ktorá zabraňuje vstupu ďalších alergénov do oka. Obsiahnutá kyselina hyalurónová zvlhčuje a hydratuje oči a tým prináša úľavu od svrbenia či slzenia. Vzhľadom na prírodné zloženie zdravotníckej pomôcky Vividrin ectoin* môžete kvapky použiť počas dňa tak často ako potrebujete. Vďaka špeciálnemu uzáveru môžu byť kvapky bez konzervačných látok, čiže ich môžete používať až 6 mesiacov od otvorenia. Okrem očí si môžete preventívne ochrániť aj nosovú sliznicu. Použite nosový sprej Vividrin ectoin*, ktorý zmierňuje svrbenie a výtok z nosa (nádchu), kýchanie a upchatý nos. Znižuje škodlivé vplyvy alergénov z ovzdušia a iných vzdušných častíc. Nosový sprej Vividrin ectoin* tiež obsahuje prírodnú molekulu ectoin, ktorá chráni bunky, potláča zápal a stabilizuje bunkovú membránu.

*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa