V období alergie mnoho alergikov trápia príznaky v podobe alergickej rinitídy, ktorú sprevádza okrem iného aj upchatý nos v dôsledku podráždenia a opuchu nosových slizníc. Nech už ste alergickí na čokoľvek, niet pochýb o tom, že príznaky alergickej nádchy vás trápia dlhšie, než je trvanie bežnej nádchy. Z tohto dôvodu alergici tvoria rizikovú skupinu v rámci užívania nosových sprejov a kvapiek na báze dekongestantov.

zavislost

Čo sú dekongestanty

Medzi dekongestanty sa zaraďujú látky ako napríklad nafazolín, oxymetazolín, tramazolín či xylometazolín, a sú to látky obsiahnuté vo voľne dostupných nosových sprejoch či kvapkách. O liekoch tohto charakteru je známe, že účinkujú okamžite, čo môže pre alergikov predstavovať veľkú výhodu, ale aj riziko zároveň. Účinkujú prostredníctvom stimulácie α1 receptorov, čím spôsobia lokálne stiahnutie ciev a zníženie prietoku krvi v danej oblasti. Opuch na nejaký čas vymizne a nastáva spriechodnenie nosových slizníc.

Sanorinizmus

Pri dekongestantoch však existuje vysoké riziko vzniku závislosti, čomu hovoríme aj sanorinizmus – závislosť na nosových sprejoch a kvapkách. Dekongestanty za normálneho používania poskytujú úľavu do pár sekúnd a na relatívne dlhý čas (približne 12 hodín), čo je pri nepriechodnom nose naozaj výhoda, hlavne keď sa potrebujete dobre vyspať. Platí však pri nich pravidlo, že by sa nemali používať dlhšie ako 7 dní. Nosová sliznica si na tieto látky buduje toleranciu a po dlhšom užívaní, ako je odporúčaná doba, nastáva v dôsledku užívania opačný efekt. Sliznica začne sama od seba opúchať (ak nemá k dispozícií danú látku) a odpuchne len po aplikácii dekongestantu. Postupom času sa doba účinku predlžuje (z pár sekúnd na niekoľko minút) a vzniká potreba užívať sprej či kvapky v stále kratších časových intervaloch.

Medzi príznaky závislosti – sanorinizmu, zaraďujeme stále zvyšujúcu sa potrebu užívať tieto spreje a kvapky, pričom bez ich používania nosová sliznica silno opúcha, čo znemožňuje optimálne dýchanie. Pri závislosti je potreba používať tieto lieky aj niekoľko krát za deň, vrátane noci, v extrémnych prípadoch aj niekoľkokrát za hodinu. Našli ste sa v tom?

Pri neliečenej závislosti od dekongestantov hrozí vážne poškodenie nosovej sliznice a prepážky. Okrem toho tu existuje aj vysoké riziko úplnej straty čuchu. V krajných prípadoch, keď liečba nezaberá a sliznica je trvalo poškodená, je indikovaný chirurgický zákrok.

lekarka_zavislost

Liečba

Ideálnu liečbu pri sanorinizme predstavuje úplné vysadenie týchto nosových sprejov a kvapiek, čo však nemusí byť úplne jednoduché. Liečba závisí aj od toho, ako dlho boli spreje či kvapky používané a do akej miery je narušená nosová sliznica – to by mal posúdiť váš lekár. Odvyknúť sa dá aj postupne, a to znížením dávky (napríklad dekongestant pre deti) a striekaním spreja len do jednej nosovej dierky až po úplné vysadenie. V prípade, že trpíte alergiou, konzultujte odvykanie so svojím lekárom, ktorý vám môže predpísať sprej do nosa na báze kortikosteroidov, antihistaminiká a  lieky na odpuchnutie sliznice.

Ako sa dá závislosti predísť?

V prípade, že pokladáte za nutné využívať spreje s okamžitým účinkom, riaďte sa pokynmi lekárnika a neužívajte sprej dlhšie ako 7 dní. V období alergie odporúčame používať nosový sprej Vividrin ectoin*, ktorý zmierňuje svrbenie a výtok z nosa (nádchu), kýchanie a upchatý nos. Znižuje tiež škodlivé vplyvy alergénov z ovzdušia a iných vzdušných častíc. Nosový sprej Vividrin ectoin* tiež obsahuje prírodnú molekulu ectoin, ktorá chráni bunky, potláča zápal a stabilizuje bunkovú membránu. Jeho účinok je možno dlhší oproti sprejom s dekongestantmi, ale keďže má prírodné zloženie, nevytvára si jeho užívateľ závislosť.

*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa