Sezónne a chronické alergie nespôsobujú okolo nás iba pele drevín, rastlín a bylín, ale aj spóry plesní, ktoré sú do ovzdušia uvoľňované ich jemnými vláknami. Spóry sa následne šíria vzduchom a pri vdýchnutí nasadajú na sliznice dýchacích ciest. Alergická reakcia sa môže prejaviť u ľudí s precitliveným imunitným systémom na tieto špecifické alergény, pričom sa prejavuje najmä:

  • Zápalom spojiviek (slzenie a pálenie očí)
  • Alergickou rinitídou (vodnatá nádcha, upchatý nos, kýchanie)
  • Bronchiálnou astmou
  • Ekzémom
  • Bolesťou hlavy

Plesne predstavujú konkrétnu kategóriu húb a delia sa podľa ich výskytu na vnútorné a vonkajšie. Toto delenie však nie je celkom ohraničené, nakoľko niektoré druhy vonkajších plesní sa môžu vyskytnúť aj v interiéri a opačne. Pomerne dobre sa im darí v letných a jesenných mesiacoch, niektoré druhy sú však schopné prežiť aj v mrazoch. Z hľadiska potenciálu vyvolať alergickú reakciu sú významné tieto druhy:

Aspergillus – je rod vláknitej huby, ktorú je možné nájsť na väčšine miest, keďže sa šíri vzduchom. Vyskytuje sa v pôde, vo vode, vo vzduchu a v interiéri, ale môže napadnúť aj niektoré potraviny. Z rodu Aspergillus poznáme približne 150 druhov, avšak vyslovene človeka ohrozujúcich je len približne 20 druhov. Významné sú hlavne A. flavus, A. fumigatus (pôvodca aspergilózy), A. niger a iné. V prípade precitlivenosti na alergén tejto plesne, môže sa u vás prejaviť alergická reakcia vo forme alergickej nádchy či astmy. Vážnejšie zdravotné problémy hrozia v prípade, ak má človek výrazne oslabenú imunitu, napríklad v dôsledku užívania imunosupresív (AIDS, pacienti po chemoterapii, pacienti po transplantácií orgánu a pod.).huby alergiaAlternaria alternata – tento typ plesne má rád vlhké prostredie a často osídľuje odumreté rastliny, hnijúce drevo, ale môže sa udomácniť aj na textíliách a niektorých hnijúcich potravinách. Šíri sa vzduchom. V interiéri ju možno nájsť na zavlhnutých okenných rámoch. Je významným alergénom pre dýchacie cesty a predstavuje rizikový faktor vzniku astmy.

List napadnutý plesňou Alternaria

List napadnutý plesňou Alternaria Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Cladosporium herbarum – tento typ plesne sa vyskytuje na podobných miestach ako pleseň Alternaria alternata, okrem nich však obľubuje aj zle udržiavané chladničky, nakoľko dokáže prežiť pri veľmi nízkych teplotách. Tým pádom sa táto huba dokáže ľahko dostať aj do potravín a následne do nášho tela. Cladosporium herbarum obsahuje viac ako 60 antigénov, pričom až 36 z nich má potenciál reagovať s imunoglobulínom – 8 z nich je na zozname oficiálnych alergénov podľa Svetovej zdravotníckej organizácie. Aj Cladosporium sa považuje za jednu z hlavných príčin vzniku astmy v dôsledku imunitnej reakcie na plesne.

Cladosporium

Zdroj obrázku: Inspq.qc.ca

Epicoccumdruh Epicoccum nigrum taktiež môže vyvolať respiračné alergické reakcie, vrátane astmy a zápalu dutín v nose. Hubu, respektíve jej spóry, je možné nájsť na viacerých miestach. Jej výskyt je podobný ako pri ostatných spomínaných druhoch, avšak rásť môže aj na niektorých obilninách, semenách či kukurici. Prežiť dokáže aj vo vode pri teplote 0°C. V rámci interiéru sa jej môže dariť na tapetách, bavlne alebo iných textíliách. Precitlivenosť na alergén Epicoccum môže vyvolať skríženú alergickú reakciu aj na huby ako Alternaria, Cladosporium, či Penicilium citrinum (druh plesne, ktorá napáda citrusové plody).

Penicilium citrinum Epiccocum na liste
Penicilium citrinum Epiccocum na liste

Zdroj obrázkov: Invasive.org; Library.bustmold.com

Kedy je dobré zbystriť pozornosť

Pri poznaní, že sa množstvo spór z rôznych druhov plesní nachádza okolo nás, netreba hneď panikáriť. Náš imunitný systém je pripravený sa popasovať s väčšinou alergénov v našom prostredí. Alergia vzniká pri precitlivenosti imunitného systému na špecifický alergén, čo je však vzhľadom na rôznorodosť nášho vnútorného prostredia veľmi individuálne. Na vzniku alergií sa často podieľa aj genetická predispozícia. V prípade, že u seba pozorujete hociktoré príznaky alergie, navštívte svojho lekára, ktorý vás usmerní ohľadom ďalšej liečby.

Ak vo svojom obydlí spozorujete niektorý druh plesne, je na mieste podniknúť vhodné hygienické opatrenia s použitím fungicídnych prípravkov a zbaviť sa tých vecí, ktoré mohla pleseň napadnúť. V rámci úpravy domáceho prostredia odporúčame časté vetranie vlhkých priestorov (pivnice, kúpeľne, kuchyne), čistenie klimatizácie, skontrolovanie kvetináčov (biely povlak na pôde značí výskyt plesne) a pravidelné vyhadzovanie vriec s odpadom a zvyškov potravín. Ak viete, že ste na niektorý z druhov plesní alergickí, odporúčame tiež nechodiť do lesa tesne po daždi.

Ako uľaviť pri príznakoch alergie

Okrem opatrení, ktoré môžeme podniknúť vo svojom domácom prostredí, zvážte návštevu lekára pri silných príznakoch alergie. Pri alergickom zápale očí odporúčame vyskúšať očné kvapky proti alergii Vividrin ectoin*, ktoré na oku vďaka svojmu zloženiu vytvoria ochrannú vrstvu hydrokomplex, ktorá zabraňuje vstupu ďalších alergénov do oka. Obsiahnutá kyselina hyalurónová zvlhčuje a hydratuje oči a tým prináša úľavu od svrbenia či slzenia. Vzhľadom na prírodné zloženie zdravotníckej pomôcky Vividrin ectoin* môžete kvapky použiť počas dňa tak často ako potrebujete. Vďaka špeciálnemu uzáveru môžu byť kvapky bez konzervačných látok, čiže ich môžete používať až 6 mesiacov od otvorenia. Okrem očí si môžete preventívne ochrániť aj nosovú sliznicu. Použite nosový sprej Vividrin ectoin*, ktorý zmierňuje svrbenie a výtok z nosa (nádchu), kýchanie a upchatý nos. Znižuje škodlivé vplyvy alergénov z ovzdušia a iných vzdušných častíc. Nosový sprej Vividrin ectoin* tiež obsahuje prírodnú molekulu ectoin, ktorá chráni bunky, potláča zápal a stabilizuje bunkovú membránu.

*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa