Alergia a jej prejavy

Prichádza jar a vy namiesto radosti z nastávajúcich teplejších dní, zažívate obavy. Netešíte sa na zakvitnuté stromy a lúky, netešíte sa z teplého jarného vánku a netešíte sa ani z toho, že príroda sa zobúdza…

Definícia alergie

Alergiu by sme laicky mohli definovať ako prehnanú reakciu organizmu na úplne bežné látky. Zdravý imunitný systém je schopný rozpoznať vonkajšie nebezpečenstvo (baktérie, vírusy), proti ktorým okamžite zasahuje. Avšak alergia je neprimeraná reakcia organizmu proti látkam, ktoré sú pre telo neškodné. Takže všeobecne by sme mohli povedať, že alergia je porucha imunitného systému.

Alergény

Ľudstvo zaznamenalo alergické reakcie takmer na všetko čo sa bežne vo svete vyskytuje. Spomeňme rôzne potraviny, živočíchy, pele, lieky, zima, teplo, slnko… Mohli by sme menovať do zajtra, ale my sa v tomto článku bližšie pozrieme na najbežnejšie, teda najčastejšie sa vyskytujúce reakcie ľudského organizmu na alergény.

Prejavy alergie

Ak príde naše telo do kontaktu s látkami, ktoré by mohli predstavovať potenciálne ohrozenie, zaháji sa v tele obranný proces. Telo si vytvorí protilátky, ktoré vedú k uvoľňovaniu najrôznejších tkanivových hormónov do kože a slizníc. Tento hormón nazývame histamín. Ten je v pokojovom stave uložený v žírnych bunkách, tzv. mastocytoch. Ak sa však histamín uvoľní, spôsobuje cievnu vazodilatáciu (rozťahovanie ciev) a cievnu priepustnosť. To sa na tele prejavuje ako opuch a začervenanie. Súčasne alergén dráždi aj nervové zakončenia, čo my vnímame ako svrbenie. Tieto prejavy môžu pacienti vnímať ako v slizniciach (oči, nos, ústa) tak aj na koži (pri kontakte s alergénom).

Očné príznaky

Je to neuveriteľné, ale až každá druhá alergia sa prejavuje aj na očiach. Svrbenie, opuch, začervenanie často prerastá až do alergického zápalu spojiviek (alergická konjunktivitída). Očná alergia je v 65% prípadov spojená s alergickou nádchou.
Prejavy alergie na očiach majú rôznu formu: svrbenie, slzenie až výrazná sekrécia, začervenanie, opuch viečok, svetloplachosť, trvalý zápal spojiviek spojený s opuchom a hyperreaktivitou, kŕč očných viečok, rozostrenie zraku, problematické otváranie očí pri prebudení, pocit cudzieho telesa v oku, postupná intolerancia kontaktných šošoviek, fotofóbia, pálenie, zahmlené videnie… Prejavy samozrejme závisia od druhu alergie, množstva alergénov a intenzívnosti alergickej reakcie.

Čo očiam pomáha?

Na jednej strane je dobre vedieť, aké prejavy môžu alergici očakávať, na druhej strane je dôležité vedieť, ako alergické prejavy zmierňovať, aby priniesli pacientom úľavu.

Svrbiace oči si nešúchajte, situáciu to len zhorší.
Snažte sa vyhýbať alergénom, ak to len trochu ide.
• Po príchode domov (do práce) si umyte ruky mydlom, následne tvár a oči studenou vodou (pomôžete zmierniť opuch a súčasne zmyjete alergény).
Používajte kvalitné zdravotnícke pomôcky, napríklad Vividrin ectoin očné kvapky, ktoré zmierňujú nepríjemné príznaky alergie a súčasne vďaka ectoinu zabraňujú ďalšiemu prenikaniu alergénu do očí.