Očné alergie

Alergia je ochorenie imunitného systému. Zdravý imunitný systém je schopný rozpoznať vonkajšie nebezpečenstvo (baktérie, vírusy) a zahájiť imunitnú reakciu, ale nebráni sa neškodným látkam.  Nesprávne fungujúci imunitný systém sa prejavuje neprimeranými reakciami.

Alergia má očné príznaky

Alergia sa vyskytuje asi u 30 % svetovej populácie. Postihnutí sú pacienti v každom veku, pričom až 50 % adolescentov trpí alergickými prejavmi. Až každá druhá alergia má očné príznaky! Zaraďujeme tam alergický zápal spojiviek, začervenanie očí, svrbenie pod. Viac o príznakoch alergie sa dočítate tu >

Čo spôsobuje alergiu

Za očnú alergiu môžu hlavne pele (najmä peľ tráv, stromov a bylín), domáce roztoče, koža a srsť zvierat, konzervačné látky v očných kvapkách (benzalkónium chlorid) a iné látky (plesne, lišaje, make – up, mikróby, parazity a pod.). Alergia sa môže prejavovať sezónne alebo celoročne, záleží na tom, čo ju spôsobuje.

alergia oci vividrin

Alergické reakcie

Medzi alergickými reakciami môžeme pozorovať rôzne prejavy na očiach: svrbenie, slzenie až výrazná sekrécia, začervenanie, opuch viečok, svetloplachosť, trvalý zápal spojiviek spojený s opuchom a hyper-reaktivitou, kŕč očných viečok, rozostrenie zraku, problematické otváranie očí pri prebudení, pocit cudzieho telesa v oku, postupná intolerancia kontaktných šošoviek, fotofóbia, pálenie, zahmlené videnie… Prejavy samozrejme závisia od druhu alergie, množstva alergénov a intenzívnosti alergickej reakcie.

Lieky na alergiu

Lieky, ktoré sa používajú na tlmenie prejavov alergie alebo na jej liečbu rozdeľujeme na antihistaminiká, stabilizátory žírnych buniek, kombinované prípravky (antihistaminiká + stabilizátory žírnych buniek) a vazokonstriktory. Medzi ne radíme aj Vividrin Ectoin

Alergický zápal spojiviek

Každá druhá alergia má prejavy na očiach. Medzi prejavy alergického zápalu spojiviek zaraďujeme začervenanie, opuchy, tvorbu sekrétu (výlučkov aj hustejšej konzistencie) a ďalšie prejavy, ktoré sú spojené s pálením, rezaním či svrbením očí. Alergický zápal spojiviek odborne nazývame alergická konjunktivitída a rozlišujeme niekoľko druhov.

1. Sezónna konjunktivitída (akútna)

Zaznamenaná u pacientov akéhokoľvek veku, avšak  častejšie u detí.

Alergénom sú väčšinou pele.

Podľa sezóny alergénov: 8-10 mesiacov v roku.

Príznaky: svrbenie, slzenie, začervenanie, opuch viečok, svetloplachosť.

2. Chronická konjunktivitída (celoročná)

Hlavné alergény:  roztoče, zvieracia srsť, plesne, chlór, slnko, vietor, znečistené ovzdušie atď.

Je charakterizovaná trvalým zápalom a hyper-reaktívnou (veľmi citlivou) spojivkou.

Príznaky (svrbenie a opuch) sa menej často vyskytujú v porovnaní so sezónnou alergickou konjunktivitídou, ale ich pretrvávanie vedie k trvalému nepohodliu, ktoré znižuje kvalitu života.

3. Vernálna keratokonjunktivitída (VKC)

Postihuje deti (medzi 2 a 10 rokom života a mizne v puberte).

Spúšťací faktor – nadmerné slnenie (expozícia na slnku) najmä  v exotických  krajinách.

Príznaky: svrbenie, svetloplachosť, blefarospazmus (kŕč očných viečok), rozostrenie zraku, problémové otváranie očí pri prebudení.

4. Atopická keratokonjunktivitída (AKC)

Atopická keratokonjunktivitída postihuje dospelých ľudí, väčšinou mužov.

Je spojená s ekzémom tváre a očných viečok a v prevažnej väčšine s astmou.

Príznaky: svrbenie, slzenie a výrazná sekrécia.

5. Gigantopapilárna konjunktivitída

Dochádza k nej po opakovanom kontakte spojivkového tkaniva s cudzím telesom (kontaktné šošovky, stehy atď.).

Príznaky: svrbenie, pocit cudzieho telesa v oku. Postupne sa rozvíja intolerancia na kontaktné šošovky, fotofóbia (strach zo svetla), pálenie, zahmlené videnie.

Čo sa v tele deje pri alergii a aké sú možnosti liečby

Ak príde organizmus do kontaktu s alergénom, zaháji sa obranný proces. Vytvoria sa protilátky, ktoré vedú k uvoľňovaniu tkanivových hormónov (histamín) do kože a slizníc. Histamín je v pokojovom stave uložený v granulách žírných buniek (tzv. mastocytoch) a ak sa uvoľní, spôsobuje alergickú reakciu:

  • Cievnu vazodilatáciu (zníženie tonusu cievnej steny a jej následné rozšírenie) a cievnu priepustnosť čo sa prejaví opuchom a začervenaním očí.
  • Dráždenie nervových zakončení čo sa prejaví svrbením očí.

Alergia sa dá liečiť rôznymi liekmi, ktoré rozdeľujeme:

  1. H1-antihistaminiká,
  2. Stabilizátory žírnych buniek,
  3. Kombinácie antihistaminík a stabilizátorov žírnych buniek,
  4. Vazokonstriktory,
  5. Protizápalové lieky (lokálne kortikosteroidy)

Antihistaminiká

Utlmujú H1 histamínové receptory, ktoré sa nachádzajú v cievach a nervových zakončeniach spojivky a tým zabraňujú podráždeniu týchto receptorov histamínom. Výsledkom je zníženie opuchov, začervenania a svrbenia.

Nezabraňujú samotnému uvoľňovaniu histamínu zo žírnych buniek. Tlmia prejavy alergických reakcií, ale neovplyvňujú zápalovú zložku alergickej reakcie.

Stabilizátory žírnych buniek

Sú účinné pri znižovaní príznakov alergického zápalu očných spojiviek. Nie sú vhodné pre akútne stavy, pôsobia skôr ochranne. Pacient čaká aj niekoľko týždňov, pokiaľ liek zaberie. Nevyhnutné je včasné nasadenie liečby, inak neúčinkuje.

Kombinované prípravky (antihistaminiká + stabilizátory žírnych buniek)

Kombinácie účinkov preventívnych antialergík a antihistaminík.

Okamžite tlmia akútne prejavy alergie a zároveň bránia ďalšiemu rozvoju alergickej reakcie (utlmia histamínové receptory, pacientovi sa okamžite úľaví (cca do 5 minút) a zároveň stabilizujú žírne bunky, čím blokujú zápalové reakcie).

Vazokonstriktory

Liek na úľavu od symptómov. Nemá priamy vplyv na liečbu alergie. Iba zmierňuje svrbenie a bolestivosť. Pôsobí krátkodobo (2-4 hodiny) – nevyhnutné je častejšie aplikovanie (užívanie). Liečba sa nesmie užívať pri poškodení očného nervu a srdcovocievnych ochoreniach.

Protizápalové lieky (lokálne kortikosteroidy)

Predpisujú sa na ťažšie stavy, iba krátkodobo kvôli riziku vzniku katarakty (zahmlenie očných šošoviek) a glaukómu (poškodenie očného nervu).