Alergie trápia ľudí nielen na jar, ale aj na jeseň. V tejto dobe vylučujú peľ najmä byliny palina a ambrózia, ktoré spôsobujú typické prejavy polinózy, tzv. sennej nádchy ako je zápal spojiviek, alergická nádcha, kýchanie so sekréciou, svrbenie dutín, hrdla, uší a pod. V niektorých závažných prípadoch môže alergia prejsť aj do astmy.

Palina

Celkovo poznáme asi 300 druhov paliny. Na Slovensku rastie len niekoľko druhov, napríklad obyčajná, pravá, biela, dračia a pod. Niektoré druhy sú v určitých množstvách liečivé (Palina pravá sa používa pri poruchách trávenia a v žlčníkových čajovinách), vyrába sa z nich alkohol, je súčasťou likérov, čajov, zálievok do šalátov, ale vo vyšších množstvách môže byť prudko jedovatá. Palina produkuje veľa peľu, peľové zrná sú veľmi malé a vetrom sa šíria na veľké vzdialenosti. Rozšírená je najmä na neupravených, nekosených, hospodársky nevyužívaných plochách a dosahuje výšku okolo 1 – 2 metre.

Palina pravá (zdroj: sk.wikipedia.org)

Ambrózia

Ambrózia k nám dorazila z Ameriky v druhej polovici 19.storočia. Táto bylina si dlho udržiava klíčivosť a ľahko sa rozmnožuje. Ambrózia produkuje drobný peľ, ktorý je zodpovedný za výrazné klinické ťažkosti pacientov od nádchy, kýchania až po prejavy astmy. Vo vhodných podmienkach sa jej peľ šíri rýchlo a ďaleko. Vplyvom globálneho otepľovania môže peľová sezóna paliny aj ambrózie trvať za teplého jesenného počasia často až do začiatku novembra. Nájdeme ju v blízkosti lúk alebo pri lese.

Ambrózia palinolistá (zdroj: sk.wikipedia.org)

Ako proti alergii bojovať

Alergici na palinu a ambróziu by sa v tomto období mali dôsledne venovať hygiene nosa, čo znamená jeho preplachovanie morskou alebo inou liečivou minerálnou vodou. Medzi ďalšie preventívne opatrenia patrí samozrejme užívanie liekov na alergiu, časté umývanie vlasov, vyhýbanie sa potenciálnym miestam s palinou a ambróziou, zvyšovanie imunity, aplikácia špeciálnych zdravotníckych pomôcok – Vividrin ectoin, ktoré pôsobia preventívne atď.

Zdravotnícke pomôcky s obsahom ectoinu

Vyskúšajte očné kvapky proti alergii Vividrin ectoin*, ktoré na oku vďaka svojmu zloženiu vytvoria ochrannú vrstvu hydrokomplex, ktorá zabraňuje vstupu ďalších alergénov do oka. Obsiahnutá kyselina hyalurónová zvlhčuje a hydratuje oči a tým prináša úľavu od svrbenia či slzenia. Vzhľadom na prírodné zloženie zdravotníckej pomôcky Vividrin ectoin* môžete kvapky použiť počas dňa tak často ako potrebujete. Vďaka špeciálnemu uzáveru môžu byť kvapky bez konzervačných látok, čiže ich môžete používať až 6 mesiacov od otvorenia. Okrem očí si môžete preventívne ochrániť aj nosovú sliznicu. Použite nosový sprej Vividrin ectoin*, ktorý zmierňuje svrbenie a výtok z nosa (nádchu), kýchanie a upchatý nos. Znižuje škodlivé vplyvy alergénov z ovzdušia a iných vzdušných častíc. Nosový sprej Vividrin ectoin* tiež obsahuje prírodnú molekulu ectoin, ktorá chráni bunky, potláča zápal a stabilizuje bunkovú membránu.

*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa