Upchatý nos, kýchanie, svrbenie, to všetko sú nepríjemné prejavy, ktoré nám, bežným ľuďom, vedia poriadne znepríjemniť deň. V takýchto prípadoch naše prvé kroky zväčša smerujú do lekárne.

V televízii a rádiách počujeme reklamy na nosové spreje ako na bežiacom páse. Ako sa orientovať vo svete nosových sprejov? Ako si vybrať ten najvhodnejší sprej? Čo by sme si mali pri našom výbere všímať? Čo by sme mali povedať magistre v lekárni? Na tieto a ostatné často kladené otázky nám zodpovie pani doktorka MUDr. Oľga Bálková.

Pani doktorka, je možné nádchu alebo upchatý nos vôbec vyliečiť?

V prvom rade, nádcha a upchatý nos nie je ochorenie. Je to len príznak nejakého ochorenia. Pokiaľ vieme vyliečiť ochorenie, tak áno, súčasne vieme vyliečiť aj príznaky ochorenia. Existuje však množstvo ochorení, ktoré lekári dodnes nevedia vyliečiť, napr. alergická nádcha. V prípade alergickej nádchy vieme len potláčať jej príznaky, ako sú upchatý nos, kýchanie, svrbenie, výtok z nosa. V takomto prípade hovoríme o symptomatickej liečbe.

 

Čo by mal teda pacient povedať lekárnikovi predtým, ako si zakúpi konkrétny nosový sprej?

Určite by mu mal povedať všetky príznaky, nielen tie nosové. Napr.či má teplotu, kašeľ, únavu, ďalej či má alergiu na lieky, potraviny a či už užíva nejaké iné lieky.

 

Aké riziká vyplývajú z užívania nosových sprejov?

Niektoré produkty vyvolávajú návyk. Nos si na tieto látky „zvykne“ a človek si potom musí kvapkať alebo vstrekovať vyššie dávky. V takomto prípade môže užívateľ spozorovať búšenie srdiečka alebo zvýšenie tlaku. Tu by mali spozornieť „kardiaci“. Konzervačné látky, napr. benzalkonium chlorid, zase dráždia nosovú sliznicu.

 

Je dôležité, prečítať si informácie v písomnej informácii. Aké druhy nosových sprejov existujú?

Je ich veľa. Z môjho pohľadu základný rozdiel spočíva v aktívnej látke. Či je tá látka chemická zložka, alebo prírodná. Príroda je naozaj veľká čarodejka. Odkopírovať niečo z prírody, to je predsa rozumný krok. Nosové spreje na báze prírodných zložiek pôsobia proti zápalu a vytvárajú na nosovej sliznici mechanickú bariéru, vďaka ktorej sa na sliznici nosa neusadia ani alergény, ani vírusy (prevencia).

 

Aká je účinnosť nosových sprejov s prírodným základom v porovnaní s bežne známymi nosovými sprejmi?

Niektoré prírodné produkty majú jednoznačne vedecky podložené, že ich účinnosť je porovnateľná s „chemickými“. A čo viac, pacienti ich lepšie znášajú. Napr. nosový sprej s prírodnou látkou ectoin je porovnateľne účinný s chemickým nosovým sprejom nielen v rámci symptomatickej liečby (zmiernenia príznakov ako sú upchatý nos, kýchanie, svrbenie,) ale aj v rámci prevencie a regenerácie. A práve prevencia a regenerácia je kľúčový rozdiel, ktoré chemické nosové spreje neposkytujú.

 

Čo si máme predstaviť pod pojmom prevencia a regenerácia? Ako to funguje?

Regenerácia je zahojenie nosovej sliznice, ktorá bola poškodená napríklad alergiou (alergickým zápalom). Bez regenerácie by sa náš nos stále trápil. Prevencia znamená, že nepríjemné príznaky ani nevzniknú. Preto je vhodné vstrekovať si do nosa produkt s obsahom prírodnej látky (napríklad ectoin) pred pobytom v prírode (bicyklovanie, prechádzka) a tým sa vyhnúť nepríjemným alergickým prejavom.

Je látka Ectoin naozaj bezpečná?

Áno, je to vedecky potvrdené. Môžu ho užívať aj veľmi malé deti. Neobsahuje dráždivé konzervačné látky, nevyvoláva návyk ani iné nežiadúce účinky a možno ho užívať súčasne aj s liekmi na srdiečko, proti bolesti, antibiotikami.