Prevencia je v medicíne definovaná ako súbor opatrení alebo činností, ktorými sa predchádza chorobám, zraneniam a ich následkom. Súčasne pod pojmom prevencia rozumieme udržovanie optimálneho stavu zdravia, jeho posilňovanie a rozvoj. Prevenciu poznáme primárnu, sekundárnu a terciárnu.

  • Cieľom primárnej prevencie je zabránenie vzniku ochorenia či zranenia.
  • Účelom sekundárnej prevencie je zmierňovať priebeh ochorenia a snaha o elimináciu komplikácií.
  • Pod terciárnou prevenciou rozumieme odstraňovanie následkov ochorenia.

Pripravte sa na alergickú sezónu

Ak sa na prichádzajúcu alergickú sezónu poriadne pripravíte, môžete byť celkom úspešní v ovplyvnení jej priebehu a rozvoja. Vďaka dobrej príprave, pri správnej liečbe a opatreniach v prostredí a životospráve sa dá zabrániť nepriaznivému priebehu alergie alebo mnohým komplikáciám (napríklad prechodu alergickej nádchy do astmy a pod.).

Po tom, čo sa alergia už raz vyskytla, je dôležité ju začať správne liečiť a dodržiavať vhodné a lekárom odporúčané preventívne opatrenia. Prevencia by mala spočívať vo vedomom vyhýbaní sa alergénom, zásobení sa liekmi a ďalšími zdravotnými pomôckami, ktoré vám pri prepuknutí príznakov prinesú úľavu.

Očné príznaky pri alergii

Keďže až každá druhá alergia prejavuje aj na očiach, je dôležité vedieť, čo môžete očakávať. Ako sa alergia na očiach prejavuje? Prejavy alergie na očiach majú rôznu formu: svrbenie, slzenie až výrazná sekrécia, začervenanie, opuch viečok, svetloplachosť, trvalý zápal spojiviek spojený s opuchom a hyperreaktivitou, kŕč očných viečok, rozostrenie zraku, problematické otváranie očí pri prebudení, pocit cudzieho telesa v oku, postupná intolerancia kontaktných šošoviek, fotofóbia, pálenie, zahmlené videnie… Prejavy samozrejme závisia od druhu alergie, množstva alergénov a intenzívnosti alergickej reakcie.

Prevencia a liečba očných príznakov alergie

Používajte kvalitné zdravotnícke pomôcky, mnohí odporúčajú očné kvapky proti alergii Vividrin ectoin. Zmierňujú nepríjemné príznaky alergie a súčasne vďaka obsahu ektoínu pôsobia aj preventívne. Na oku sa vytvorí ochranná vrstva hydrokomplex, ktorá na jednej strane zabraňuje vstupu ďalších alergénov do oka a na druhej strane vodného plášťa sa regeneruje podráždená sliznica. Kyselina hyalurónová, ktorú kvapky Vividrin ectoin tiež obsahujú, má za úlohu zvlhčovať a hydratovať očné prostredie a tým priniesť očiam úľavu od nepríjemných príznakov alergie. Vzhľadom na prírodné zloženie zdravotníckej pomôcky Vividrin ectoin môžete kvapky použiť počas dňa tak často ako potrebujete. Vďaka špeciálnemu uzáveru môžu byť kvapky bez konzervačných látok, čiže ich môžete používať až 6 mesiacov od otvorenia.

očné kvapky vividrin ectoin krabicka obal