Zdravotnícka pomôcka očné kvapky proti alergii Vividrin ectoin zmierňujú začervenanie, svrbenie a slzenie očí pri príznakoch alergického zápalu spojiviek.  Izotonický roztok oči zvlhčí, ochráni a zregeneruje. Z čoho konkrétne sa táto zdravotnícka pomôcka skladá a ako na oku pôsobí v krátkosti vysvetlíme na nasledujúcich riadkoch.

Zloženie Vividrin ectoin

Očné kvapky Vividrin ectoin sú číry očný roztok, ktorý obsahuje 20 mg/ml (2 %) ektoínu a 2,4 mg/ml (0,24 %) kyseliny hyalurónovej (vo forme sodnej soli) a okrem týchto dvoch dôležitých látok, obsahuje aj ďalšie pomocné – chlorid sodný a vodu.

Ektoín (Ectoin) 20 mg/ml (2 %)

Unikátnosť ektoínu (ectoin) je v jeho mimoriadnej schopnosti viazať a zadržiavať vodu. Molekula ektoínu na seba naviaže vodu, pokryje seba i okolité molekuly a bunkové membrány vodnou vrstvou a vytvorí  tzv. hydrokomplex. Takýchto vrstiev sa vytvorí viac, vzájomne sa prepájajú a prekrývajú až nakoniec vytvoria na očnej sliznici  stabilný vodný plášť, ktorý nazývame hydrofilm. Hydrofilm plní

  • ochrannú funkciu – žiadne alergény sa do oka už nedostanú
  • regeneračnú funkciu – podráždená sliznica je hydratovaná a má dostatok času na hydratáciu

Vďaka ochrannému a hydratačnému pôsobeniu ektoínu sú príznaky alergie na očiach očnými kvapkami Vividrin ectoin účinne potlačené. Prirodzene a takmer okamžite prichádza k úľave od svrbenia, podráždenia, začervenania, zápalu či slzenia očí. Viac o ektoíne nájdete v našom článku.

Kyselina hyaluronová 2,4 mg/ml (0,24 %)

Kyselinu hyalurónovú objavili Meyer a Palmer v roku 1934 a zistili, že ju naše telo produkuje prirodzene a jej úlohou je viazať vodu. Každý človek má v tele niekoľko gramov kyseliny hyalurónovej a jej najvyššie zastúpenie je v očných a kĺbových tekutinách. Aj preto je jednou z hlavných zložiek očného roztoku Vividrin ectoin kyselina hyalurónová – až 0,24 %. Preto v každej jednej kvapke nájdete primerané, okamžité a intenzívne zvlhčenie pre vaše oči. Konzistencia roztoku je optimálna, aby po nakvapkaní zostával na povrchu oka a v slznom filme.

Vividrin ectoin stabilizuje prirodzený slzný film na povrchu oka dvomi spôsobmi: kyselina hyalurónová má pozitívny vplyv na vodnú fázu a ektoín posilňuje lipidovú (tukovú) zložku.

Bez konzervačných látok

Vividrin ectoin neobsahuje žiadne konzervačné látky, čo ho predurčuje na časté používanie. Môžete si ho do očí vkvapnúť tak často, ako to potrebujete; aj niekoľkokrát za deň. Vzhľadom na prírodné zloženie bez konzervačných látok má Vividrin ectoin veľmi dobrú znášanlivosť a preto je vhodný aj pre ľudí s citlivými očami aj napríklad pre deti. Nakoľko očné kvapky Vividrin ectoin neobsahujú konzervačné látky, po otvorení ich môžete používať až šesť mesiacov.

Ako si kvapky aplikovať

Vividrin ectoin si aplikujte s čistými rukami. Nedotýkajte sa rukami hrotu dávkovača, zabránite tým kontaminácii roztoku. Otočte fľaštičku hore dnom a vkvapnite si jednu kvapku do spojovkového vaku každého oka: zakloňte hlavu, prstom voľnej ruky jemne stiahnite spodné viečko smerom nadol a vkvapnite pod očnú bulvu. Po vkvapnutí zatvorte oko a jemne ním zakrúžte, aby sa kvapka optimálne rozložila po celom povrchu oka. V žiadnom prípade sa hrotom dávkovača nedotýkajte povrchu oka, aby ste predišli zraneniu oka. Podrobnejší návod na použitie očných kvapiek Vividrin ectoin nájdete v časti Príbalový leták.