Alergia, čiže prehnaná reakcia organizmu na neškodné látky (pele, slnko a pod.), môže mať rôzne prejavy. Až každá druhá alergia sa prejavuje aj na očiach. Formy jej prejavu na očiach najčastejšie definujeme ako svrbenie, slzenie, opuch či začervenanie, čo často prerastá až do alergického zápalu spojiviek (alergická konjunktivitída). Prejavy samozrejme závisia od druhu alergie, množstva alergénov a intenzívnosti alergickej reakcie.

Prírodná terapia

Pri zápale očných spojiviek je pre okamžitú úľavu od nepríjemného svrbenia vhodné použiť očné kvapky na zápal, ktoré jednak pomôžu oku zbaviť sa alergénov a zároveň ho ochránia pred vstupom ďalších alergénov do sliznice. Medzi pacientmi obľúbené a používané zdravotnícke pomôcky patria aj očné kvapky Vividrin Ectoin s obsahom prírodnej látky ectoin, ktorá pôsobí zvlhčujúco a ochranne. Môžu ich však používať aj nositelia kontaktných šošoviek? Keďže očné kvapky Vividrin ectoin prinášajú pre pacientov prírodnú terapiu bez konzervačných látok, sú vhodné aj pre nositeľov kontaktných šošoviek. Len pre upresnenie, zdravotnícka pomôcka Vividin ectoin obsahuje kyselinu hyalurónovú a ektoín. Obe tieto látky sú pre naše telo prirodzené a vhodné aj pre deti či ľudí s citlivými očami.

Ektoín

Unikátnosť ektoínu (ectoin) sa nachádza v jeho mimoriadnej schopnosti viazať a zadržiavať vodu. Ako to funguje priamo na podráždenej očnej sliznici? Molekula ektoínu na seba naviaže vodu, pokryje seba i okolité molekuly a bunkové membrány vodnou vrstvou a vytvorí  tzv. hydrokomplex. Takýchto vrstiev sa vytvorí viac, vzájomne sa prepájajú a prekrývajú až nakoniec vytvoria na očnej sliznici  stabilný vodný plášť, ktorý nazývame hydrofilm. Hydrofilm sa bez prblémov vytvorí aj na oku, na ktorom je umiestnená kontaktná šošovka.

Vďaka ochrannému a hydratačnému pôsobeniu ektoínu sú príznaky alergie na očiach očnými kvapkami Vividrin ectoin účinne potlačené. Prirodzene a takmer okamžite prichádza k úľave od svrbenia, podráždenia, začervenania, zápalu či slzenia očí.

Je to alergia alebo iný problém?

Pre nositeľov kontaktných šošoviek je potrebné hneď na začiatku pocitu nepohodlia identifikovať, prečo tento pocit nastal. Je to naozaj alergia alebo iný problém? Pre správne fungovanie kontaktných šošoviek je dôležitá pedantná starostlivosť a dodržovanie rozvrhu ich údržby a výmeny. Vďaka dodržiavaniu zásad správnej starostlivosti o šošovky aj svoje oči udržujete zdravé a v pohode. Inak môžu nastať problémy s videním, pohodlím očí alebo je ohrozená ich bezpečnosť.

Ak príznaky alergie neprechádzajú ani po aplikácii očných kvapiek Vividrin ectoin, môže sa jednať o iný problém s kontaktnými šošovkami. Vtedy je najlepšie šošovky okamžite vybrať z očí. Správna a rýchla odborná diagnostika pomôže k odhaleniu problému a začatiu neodkladnej liečby. Môže sa tak predísť závažnejšiemu poškodeniu oka. Uistite sa, že dodržujete odporúčania výrobcu, čistíte šošovky pri každom použití a vymieňate ich podľa rozvrhu, ktorý vám odporúčal váš očný špecialista. To je najlepší spôsob, aby šošovky boli pohodlné a vaše oči zostali zdravé.