ČO JE ECTOIN?

Ectoin je prírodná látka, ktorá sa získava z mikroorganizmov žijúcich v extrémnych podmienkach (napr. extrémne sucho, soľné jazerá či horúce gejzíry a pod.). Spomínané mikroorganizmy tvoria extrémolyty (nízkomolekulárne látky) a chránia sa pred extrémnymi faktormi prostredia. Medzi významné extrémolyty patrí aj ectoin. Prvýkrát ho identifikovali v roku 1985, konkrétne ho našli v Egypte (Wadi El Natrun) v  slanomilnej baktérii Halomonas elongata.

Vďaka svojej schopnosti chrániť organizmy pred nepriaznivými vplyvmi prostredia je ectoin používaný pre kompenzáciu nepríjemných prejavov alergie (očné/nosné kvapky), syndrómu suchého  oka (očné kvapky), nádchy a nachladnutia (nosný sprej), zápalov kože (ekzém, psoriáza – krémy), ochorenie dýchacieho ústrojenstva (astma – inhalačný roztok) a nemôžeme zabudnúť ani na široké využitie v kozmetickom priemysle  (krémy proti starnutiu, solárna kozmetika a pod.).

Unikátnosť  ectoinu spočíva v jeho mimoriadnej schopnosti viazať a zadržiavať vodu. Ectoin pokryje seba i okolité molekuly a bunkové membrány vodnou vrstvou a vytvorí  tzv. hydrokomplex. Tieto vodné vrstvy sú veľmi stabilné a začnú sa prekrývať. Vytvoria ochranný a stabilizujúci vodný plášť – tzv. hydrofilm, ktorý obklopí očné sliznice a pokožku a chráni ich pred vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Ďalšou výhodou ectoinu je, že nevstupuje do bunky! Jeho pôsobenie je čisto fyzikálne (nepôsobí farmakologicky, imunologicky či metabolicky). Aj napriek tomu sa ectoin so svojou účinnosťou vyrovná farmakoterapii. Jednoduchým sformovaním vodného plášťa dokáže ectoin stabilizovať bunkové membrány a zabrániť vstupu alergénov do očí. Zároveň tkanivá intenzívne hydratuje a poskytuje im priestor na hojenie.

Ako pôsobí ectoin?

Ectoin má jedinečnú schopnosť viazať na seba i na okolité bunky vodu.

Ectoin dokáže vybudovať okolo seba z molekúl vody ochranný plášť (tzv. hydrokomplex).

Jednotlivé ochranné plášte sa začnú prekrývať a vytvorí sa z nich tzv. hydrofilm.

Hydrofilm zabraňuje preniknutiu peľu a iných alergizujúcich častíc do oka.

Ochranná funkcia ectoinu

Ectoin vytvorí na sliznici oka hydrofilm, vrstvu molekúl, ktorá zabráni vstupu ďalších alergénov do oka. Vďaka tomu je zápal oka potlačený a alergénmi podráždená spojivka má dostatočný čas zregenerovať. Aj vďaka ochrannej funkcii ectoinu sú účinne potláčané príznaky alergie: svrbenie, podráždenie, začervenanie alebo slzenie očí.

Zvlhčujúce pôsobenie ectoinu

Ectoin posilňuje lipidovú zložku slzného filmu a tým zlepšuje jeho hydroizolačnú funkciu. Zároveň sa vďaka tomu z oka odparuje menej slznej tekutiny. Okrem ectoinu k zvlhčovaniu oka prispieva aj kyselina hyalurónová, ktorá pozitívne vplýva na vodnú zložku slzného filmu, má vynikajúce hydratačné vlastnosti a výbornú viskozitu, čiže veľmi dobrú priľnavosť.