Alergikom sa často stáva, že im oči „slzia“. Nie, neplačú, to len oko vytvára riedky sekrét, ktorým obmýva sliznicu, aby sa odtiaľ vyplavili alergény. Rafinovaný systém, ale na úľavu očí pred alergénmi máme aj lepšie pomôcky. Zdravotnícku pomôcku proti príznakom alergického zápalu spojiviek – očné kvapky Vividrin ectoin.

Oči sú prirodzene chránené slzným filmom, ktorý plní okrem ochrannej aj výživnú a optickú funkciu. Pokiaľ dôjde k poruche niektorej zo súčastí slzného filmu, nastáva problém.

Slzný film

Chráni rohovku a spojivku pred vysychaním. Vytvára a udržiava sa mrkaním a vďaka veľkému povrchovému napätiu bráni stekaniu vodnej zložky sĺz. Svoju úlohu hrá aj vo výžive a okysličení rohovky či ochrane pred infekciou (odplavuje odumreté bunky i baktérie, obsahuje antibakteriálne látky, zaisťuje sterilitu očného povrchu). Okrem toho plní aj optickú úlohu. Vďaka vyhladeniu povrchu rohovky môžeme vidieť ostrý obraz.

Slzný film sa skladá z troch vrstiev:

Hlienová vrstva (vnútorná) – umožňuje hladké roztieranie a priľnavosť slzného filmu k oku.

Vodná vrstva (stredná) – tvorí až 90 % množstva sĺz a zvlhčuje oči. Okrem vody obsahuje aj elektrolyty, glukózu, vitamíny, kyslík a pod.

Tuková vrstva (vonkajšia) – je veľmi tenká, ale dôležitá. Bráni pretekaniu sĺz cez okraj viečok, zvyšuje povrchové napätie slzného filmu a znižuje jeho odparovanie.

Ohrození alergici

Pri alergii nastáva situácia, že zloženie sĺz sa v dôsledku alergénu mení. Aj preto je jednou z hlavných zložiek očného roztoku Vividrin ectoin kyselina hyalurónová – až 0,24 %. Vďaka tomu každá jedna kvapka roztoku dodá oku primerané, okamžité a intenzívne zvlhčenie. Konzistencia roztoku je optimálna, aby po nakvapkaní zostával na povrchu oka a v slznom filme.

Vividrin ectoin stabilizuje prirodzený slzný film na povrchu oka dvomi spôsobmi: kyselina hyalurónová má pozitívny vplyv na vodnú vrstvu a ektoín posilňuje lipidovú (tukovú) zložku.

Hydrokomplex a hydrofilm

Unikátnosť ektoínu (z anglického ectoin) sa nachádza v jeho mimoriadnej schopnosti viazať a zadržiavať vodu. Aj preto sa vedci rozhodli vytvoriť očné kvapky proti alergii, ktoré by očnú sliznicu chránili vďaka ektoínu. Ako kvapky Vividrin ectoin fungujú priamo na podráždenej očnej sliznici? Molekula ektoínu na seba naviaže vodu, pokryje seba i okolité molekuly a bunkové membrány vodnou vrstvou a vytvorí tzv. hydrokomplex. Takýchto vrstiev sa vytvorí viac, vzájomne sa prepájajú a prekrývajú až nakoniec vytvoria na očnej sliznici stabilný vodný plášť, ktorý nazývame hydrofilm.

Táto vodná prírodná ochrana, ktorú ektoín na povrchu oka vytvorí, má dve základné funkcie:

  1. Zabraňuje ďalšiemu vstupovaniu alergénov do sliznice, takže neprichádza k opätovnému podráždeniu oka.
  2. Na druhej strane vodného plášťa je podráždená sliznica, ktorá má vďaka hydrofilmu dostatok času a priestoru na regeneráciu. Hojenie prebieha vďaka intenzívnej hydratácii. Ako? Posilnenie lipidovej zložky slzného filmu zlepšuje jeho hydroizolačnú funkciu. Zároveň sa vďaka tomu z oka odparuje menej slznej tekutiny.

Vďaka ochrannému a hydratačnému pôsobeniu zdravotníckej pomôcky Vividrin ectoin –  očné kvapky,  sú príznaky alergie na očiach účinne potlačené. Prirodzene a takmer okamžite prichádza k úľave od rezania, podráždenia, začervenania, zápalu či slzenia očí.