Alergia nie je astma. Astma je samostatné a oveľa závažnejšie ochorenie dýchacích ciest ako alergická nádcha. Rizikových faktorov pre vznik astmy je veľa a jedným z nich je aj alergická nádcha. Vtedy hovoríme o alergickej astme.

Príznaky alergickej astmy

Alergia je zápalové ochorenie horných dýchacích ciest a prejavuje sa najmä svrbením, kýchaním, sekréciou z nosa, slzením a opuchom očí a pod. Astma je oveľa závažnejšia a má odlišné symptómy ako alergia. Prejavuje sa najmä sťaženým dýchaním, kašľom, tlakom na hrudi, lapaním po dychu či dlhotrvajúcou nádchou. Výdych astmatika môže byť sprevádzaný pískavým zvukom a sipotom, čo spôsobuje opuch priedušiek.

Súvislosť medzi alergickou nádchou a astmou

Už vieme, že alergická nádcha je niečo iné ako alergická astma. Avšak tieto dve ochorenia spolu úzko súvisia a navzájom sa veľmi ovplyvňujú. Alergická nádcha je „živná pôda“ a veľký rizikový faktor pre vznik astmy. Udáva sa, že až u tretiny alergikov sa alergická astma aj rozvinie. Platí to aj naopak. U pacienta, ktorý trpí alergickou astmou, je totiž veľmi pravdepodobné, že ho sužuje aj alergická nádcha. Niektoré údaje dokonca hovoria o 60-80 % astmatikov s alergickou nádchou. Vtedy je podstatou astmy alergia.

Liečba a prevencia vzniku alergickej astmy

Ak máte vyššie uvedené príznaky astmy, neváhajte ani chvíľu a určite navštívte odborníka, ktorý vám ochorenie zdiagnostikuje a nasadí vhodnú a včasnú liečbu, pretože neliečená astma môže skončiť aj smrťou. Lieky, vakcíny, kvapky, spreje, zdravotnícke pomôcky pomôžu pacientovi prekonať najťažšie príznaky. Priebeh alergickej astmy zhoršuje práve alergická nádcha, astmatik počas alergickej sezóny pociťuje zhoršenie príznakov aj na prieduškách. Aj preto je žiaduce, keď máte diagnostikovanú alergickú nádchu, robiť preventívne opatrenia, aby sa vám nezhoršovala alergická nádcha, ktorá by následne zhoršila aj príznaky alergickej astmy.

Zdravotnícke pomôcky s obsahom ectoinu

Pri predchádzaní zhoršenia alergickej nádchy a tým aj astmy vám odporúčame používať kvalitné zdravotnícke pomôcky, ktoré zmierňujú nepríjemné príznaky alergie a súčasne vďaka obsahu ectoinu pôsobia aj preventívne. Aplikujte si ich už pred začiatkom alergickej sezóny alebo pred pobytom medzi alergénmi, ochránia vás. Vyskúšajte očné kvapky proti alergii Vividrin ectoin*, ktoré na oku vďaka svojmu zloženiu vytvoria ochrannú vrstvu hydrokomplex, ktorá zabraňuje vstupu ďalších alergénov do oka. Obsiahnutá kyselina hyalurónová zvlhčuje a hydratuje oči a tým prináša úľavu od svrbenia či slzenia. Vzhľadom na prírodné zloženie zdravotníckej pomôcky Vividrin ectoin* môžete kvapky použiť počas dňa tak často ako potrebujete. Vďaka špeciálnemu uzáveru môžu byť kvapky bez konzervačných látok, čiže ich môžete používať až 6 mesiacov od otvorenia. Okrem očí si môžete preventívne ochrániť aj nosovú sliznicu. Použite nosový sprej Vividrin ectoin*, ktorý zmierňuje svrbenie a výtok z nosa (nádchu), kýchanie a upchatý nos. Znižuje škodlivé vplyvy alergénov z ovzdušia a iných vzdušných častíc. Nosový sprej Vividrin ectoin*  tiež obsahuje prírodnú molekulu ectoin, ktorá chráni bunky, potláča zápal a stabilizuje bunkovú membránu.

*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa