Určite sa mnohí z vás zamýšľali, čo znamená ectoin v názve očných kvapiek proti alergii Vividrin ectoin. Práve takto chceli výrobcovia upozorniť na obsah vzácnej prírodnej látky, ktorá sa v kvapkách nachádza a má jedinečné účinky.
Hydrokomplex a hydrofilm
Unikátnosť ektoínu (ectoin) sa nachádza v jeho mimoriadnej schopnosti viazať a zadržiavať vodu. Ako to funguje priamo na podráždenej očnej sliznici? Molekula ektoínu na seba naviaže vodu, pokryje seba i okolité molekuly a bunkové membrány vodnou vrstvou a vytvorí tzv. hydrokomplex. Takýchto vrstiev sa vytvorí viac, vzájomne sa prepájajú a prekrývajú až nakoniec vytvoria na očnej sliznici stabilný vodný plášť, ktorý nazývame hydrofilm.
Táto vodná prírodná ochrana, ktorú ektoín na povrchu oka vytvorí, má dve základné funkcie:
- Zabraňuje ďalšiemu vstupovaniu alergénov do sliznice, takže neprichádza k opätovnému podráždeniu oka.
- Na druhej strane vodného plášťa je podráždená sliznica, ktorá má vďaka hydrofilmu dostatok času a priestoru na regeneráciu. Hojenie prebieha vďaka intenzívnej hydratácii. Ako? Posilnenie lipidovej zložky slzného filmu zlepšuje jeho hydroizolačnú funkciu. Zároveň sa vďaka tomu z oka odparuje menej slznej tekutiny.
Vďaka ochrannému a hydratačnému pôsobeniu ektoínu sú príznaky alergie na očiach očnými kvapkami Vividrin ectoin účinne potlačené. Prirodzene a takmer okamžite prichádza k úľave od svrbenia, podráždenia, začervenania, zápalu či slzenia očí.
Využitie ektoínu
V širších súvislostiach by sme ektoín mohli predstaviť ako široko použiteľnú a dobre znášanú prírodnú ochrannú molekulu, ktorá pôsobí proti rozmanitým škodlivým faktorom prostredia (teplo, sucho, UV žiarenie a pod.). Tento veľmi účinný spôsob ochrany buniek s protizápalovým účinkom je dokázaný v mnohých klinických štúdiách. Jeho jedinečnosť spočíva v jeho stabilite v širokom rozpätí pH (1-9) a pri vysokých teplotách (6h pri 190 °C). Aj preto má ektoín široké využitie v medicíne (liečenie zápalov kože, slizníc a pod.), ale aj v kozmetickom priemysle (napr. krémy proti starnutiu).
Odkiaľ ektoín pochádza?
Produkujú ho organizmy, ktoré sú schopné prežiť v extrémnych podmienkach. Nazývame ich extrémofilné mikroorganizmy a žijú napríklad v horúcich gejzíroch, soľných jazerách či extrémne suchých oblastiach. Molekulárne zlúčeniny ektoínu (extrémolyty) sú akumulované v spomínaných organizmoch ako odpoveď na zvýšené koncentrácie solí či zvýšenej teploty v prostredí, kde žijú. Ich dômyselnú stratégiu, ktorú si vyvinuli na zvládnutie náročných podmienok okolitého prostredia, môžeme vďaka vedcom využívať aj my na stabilizáciu proteínov a buniek v našom tele. Schopnosť ektoínu chrániť biologické makromolekuly a bunky pred zničením vonkajšími činiteľmi je široko využívaná.