Určite ste sa už s pojmom viskozita stretli. Minimálne na hodinách fyziky. Prečo je však viskozita očných kvapiek dôležitá, najmä pre alergikov?

Čo viskozita všeobecne znamená?

Viskozita alebo väzkosť je fyzikálna veličina, ktorá sa prejavuje vnútorným trením a vyjadruje mieru odporu tekutiny deformovať sa pod vplyvom šmykových napätí. Čo to zjednodušene znamená? Napríklad voda a parafíny tečú veľmi ľahko, majú nízku viskozitu, sú riedke. Med, alebo prevodový olej do auta nevytekajú z fľaše ľahko, majú vysokú viskozitu, sú hustejšie. Pozor, nezamieňajte si viskozitu s hustotou! Pri viskozite kvapaliny ide o odpor, ktorý kladie k tečeniu.

Prečo je správna viskozita pri očných kvapkách dôležitá?

Očné kvapky musia mať optimálnu viskozitu. Na jednej strane musia byť riedke, vodnaté, pocitovo „ľahké“ na oku. S tým súvisí aj miera rozostrenia zraku po ich aplikácii. Cez hustú tekutinu na oku by sme naozaj nič nevideli… Na druhej strane je dôležité, aby kvapky na oku „držali“ a pôsobili proti nepohodliu oka na celom jeho povrchu. Liečivý účinok sú schopné zabezpečiť iba vtedy, keď nevytečú so slzami hneď po ich aplikácii.

Očné kvapky a oči postihnuté alergiou

Alergény pôsobiace na očnú sliznicu okrem iného spôsobujú jej opuchnutie. Čiže objem sliznice sa zväčší a priestor na očné kvapky sa zmenší. Preto je dôležitá optimálna viskozita očných kvapiek proti alergii, aby sa tam dokázali „udržať“ a svojím pôsobením uľaviť očiam od nepríjemných príznakov alergie. V tejto súvislosti je nemenej dôležitá správna aplikácia očných kvapiek. Po vkvapnutí zatvorte oko a jemne ním zakrúžte, aby sa kvapka optimálne rozložila po celom povrchu oka. Majte chvíľku oči zatvorené, aby pôsobenie kvapiek prebehlo optimálne.

Očné kvapky Vividrin ectoin

Viskozita a dobrá priľnavosť sú vlastnosti, ktoré robia zvlhčujúce očné kvapky Vividrin ectoin výnimočnými. Uľahčujú dlhodobý kontakt slzného filmu s povrchom oka. Viečka možno plynulo zatvoriť bez opätovného podráždenia a bez nadmerného slzenia. Konzistencia roztoku je optimálna, aby po nakvapkaní zostával na povrchu oka a v slznom filme. Vividrin ectoin stabilizuje prirodzený slzný film na povrchu oka dvomi spôsobmi: kyselina hyalurónová má pozitívny vplyv na vodnú fázu a ektoín posilňuje lipidovú (tukovú) zložku.

Vďaka ektoínu sa na oku vytvorí ochranná vrstva hydrokomplex, ktorá na jednej strane zabraňuje vstupu ďalších alergénov do oka a na druhej strane vodného plášťa regeneruje podráždená sliznica. Hojenie prebieha vďaka intenzívnej hydratácii posilnením lipidovej zložky slzného filmu, čo zlepšuje jeho hydroizolačnú funkciu. Zároveň sa vďaka tomu z oka odparuje menej slznej tekutiny, ktorá je potrebná pre regeneráciu oka.