Kyselina sa prirodzene nachádza v celom našom tele. Jej unikátne schopnosti sú využívané v medicíne, ale aj v iných oblastiach nášho života. Ľudský organizmus obsahuje asi 15 g kyseliny hyalurónovej, pričom koža obsahuje asi polovicu a zvyšok nájdeme najmä v chrupavkách, v očných a kĺbových tekutinách, spojivovom tkanive a je tiež nevyhnutná pre bunkové delenie.

Jej najviac využívanou schopnosťou je viazať vodu. Jedna molekula kyseliny hyalurónovej môže v pomere k svojej hmotnosti viazať niekoľkonásobné množstvo vody. Táto jej vlastnosť sa využíva pri hydratácii pokožky, ale aj očnej či nosovej sliznice.

Kde v medicíne sa využívajú jej vlastnosti?

Jednoducho by sme mohli povedať, že všade tam, kde potrebujeme niečo hydratovať. Využíva sa na liečbu syndrómu suchého oka a pomáha zmierňovať nepríjemné príznaky unavených a podráždených očí. Pomáha aj v ďalších liekoch či zdravotníckych pomôckach. Bojuje proti opuchom nosovej sliznice, podporuje vykašliavanie a pomáha pri zmierňovaní príznakov alergickej či chronickej nádchy. Urýchľuje proces hojenia rán po operáciách, zmierňuje bolesti, opuchy a tvorbu jaziev pri zraneniach.

Ako pôsobí kyselina hyalurónová priamo v očnej sliznici?

Pri ochoreniach či poškodeniach očnej sliznice či slzného filmu sa stráca prirodzená vlhkosť sliznice, kedy oči veľmi trpia (štípu, svrbia, režú). Takéto príznaky sú spôsobené vysokým trením a teda nedostatočnou hydratáciou. Nech už je suchosť oka spôsobená čímkoľvek (alergénmi, syndrómom suchých očí, poškodeným slzným filmom a pod.) úľavu od nepríjemných príznakov prinášajú očné kvapky, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú, ktorá na seba viaže vodu a tým zvlhčuje prostredie očnej sliznice.

Očné kvapky Vividrin ectoin* s obsahom kyseliny hyalurónovej

Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam sa kyselina hyalurónová stala súčasťou zdravotníckej pomôcky očných kvapiek proti alergii Vividrin ectoin*. Očné kvapky majú prírodné zloženie bez konzervačných látok a okrem iného obsahujú úžasnú prírodnú látku ectoin, ktorá pôsobí aj regeneračne aj preventívne, aby sa do oka nedostali ďalšie alergény. Na sliznici sa vďaka kyseline hyalurónovej a ectoinu vytvorí ochranná vrstva hydrokomplex, ktorá na jednej strane zabraňuje vstupu ďalších alergénov k sliznici a na druhej strane vodného plášťa sa podráždená sliznica regeneruje. Aj preto je jednou z hlavných zložiek očného roztoku Vividrin ectoin* kyselina hyalurónová – až 0,24 %. Preto v každej jednej kvapke nájdete primerané, okamžité a intenzívne zvlhčenie pre vaše oči. Konzistencia roztoku je optimálna, aby po nakvapkaní zostával na povrchu oka a v slznom filme. Vividrin ectoin* stabilizuje prirodzený slzný film na povrchu oka dvomi spôsobmi: kyselina hyalurónová má pozitívny vplyv na vodnú fázu a ektoín posilňuje lipidovú (tukovú) zložku.

Prevencia a liečba očných príznakov alergie

Používajte kvalitné zdravotnícke pomôcky, mnohí odporúčajú očné kvapky proti alergii Vividrin ectoin*. Zmierňujú nepríjemné príznaky alergie a súčasne vďaka obsahu ektoínu pôsobia aj preventívne. Vzhľadom na prírodné zloženie zdravotníckej pomôcky Vividrin ectoin* môžete kvapky použiť počas dňa tak často ako potrebujete. Vďaka špeciálnemu uzáveru môžu byť kvapky bez konzervačných látok, čiže ich môžete používať až 6 mesiacov od otvorenia.

* zdravotnícka pomôcka