Alergia trápi čím ďalej tým viac ľudí. Deti nevynímajúc. Keď je alergia rozvinutá u dospelého, je to síce nepríjemné, ale nejako si s tým poradí. Ak však trpí alergiou dieťa, je to ťažšie, keďže nerozumie súvislostiam a s dodržiavaním niektorých zásad môže mať problémy. A ak ste navyše rodič alergického dieťaťa, vaša snaha mu pomôcť a uľaviť od nepríjemných príznakov je vašou prioritou.

Trpia deti aj ich rodičia

Sezónna alergická nádcha je nezvyčajná u detí mladších než 2 roky. Typický vek, kedy sa alergia diagnostikuje, je okolo 4 až 6 rokov. Symptómy vrátane svrbenia, opuchu a začervenania očí väčšinou vrcholia v neskorom detstve a dospievaní.

Žiaden rodič nechce, aby jeho dieťa trpelo. Alergia možno vyzerá ako malý problém, veď na to sa neumiera… ak však hovoríme o kvalite života, tá rapídne klesá so stupňujúcimi sa príznakmi. Pre rodiča je v tejto situácii veľmi náročné urobiť pre dieťa program vo vonkajšom prostredí. Ak by však dieťa ostávalo len v domácich, vnútorných podmienkach, môže to mať negatívny vplyv aj na jeho celkový vývoj. Je preto v záujme oboch (dieťaťa aj rodiča), určiť diagnózu čo najskôr a bezodkladne začať s liečbou. Pozor však pri výbere lekára. Dieťa je špecifický pacient a preto je dôležité vybrať detského alergiológa s ohľadom na jeho potreby a povahu či skutočnosť ako znáša inú liečbu.

Alergia v rodine

V mnohých prípadoch sa deti-alergici nachádzajú v rodine, ktorá už má s alergiou skúsenosti. Ak už alergickou nádchou trpí jeden z rodičov alebo starší súrodenci, v žiadnom prípade sa nepokúšajte deti liečiť tak, že im budete dávať svoje lieky! Bezprostredne ohrozujete ich zdravie! Pre určenie správnej liečby je nevyhnutná správna a včasná diagnostika, takže dlho neotáľajte a navštívte s dieťaťom lekára.

Úľava od symptómov

Každopádne sú na trhu produkty, ktoré deťom uľavia od nepríjemných príznakov a sú voľne dostupné v lekárni bez lekárskeho predpisu. Zdravotnícka pomôcka – očné kvapky Vividrin ectoin – má okrem svojho unikátneho zloženia aj ďalšiu výhodu. Môžu ich používať aj deti, čo sa pri mnohých produktoch proti alergii nedá povedať. V tomto prípade však odporúčame, aby aj dieťa malo svoju vlastnú fľaštičku s kvapkami. Jednu fľaštičku by nemali používať viacerí členovia domácnosti. Pekne si ich doma farebne označte, aby ste sa nepomýlili.

Pri príznakoch alergického zápalu spojiviek prinesú aj detským alergikom očné kvapky Vividrin ectoin okamžitú úľavu. Zmierňujú začervenanie, svrbenie a slzenie očí. Kvapky obsahujú prírodnú látku ectoin, ktorá pôsobí zvlhčujúco a ochranne. Ectoin pokryje okolité molekuly a bunkové membrány vodnou vrstvou, čím vytvorí na očiach hydrofilm, ktorý na jednej strane zvlhčuje rohovku a poskytuje jej priestor na hojenie, na druhej strane chráni očné sliznice pred vplyvmi ďalších alergénov z vonkajšieho prostredia.

Deti a aplikácia očných kvapiek

Vzhľadom na silný očný reflex je pri aplikácii kvapiek nevyhnutná aspoň čiastočná spolupráca s dieťaťom. Najlepšie sa aplikujú v polohe ležmo. Povedzte mu, aby hľadelo oboma očami na jednu stranu, ukazovákom jemne odtiahnite dolné viečko a aplikujte kvapky do tej strany, kam sa nepozerá. Uvoľnite viečko, aby dieťa mohlo okom zažmurkať, čím sa kvapky dostanú do celého oka. Proces opakujte na druhom oku. Ak rozumné argumenty nevedia dieťa presvedčiť na spoluprácu, privolajte si na asistenciu ďalšiu osobu. Jemne pridržte hlavu tak, aby sa kvapky dostali tam, kam potrebujete.