Konzervačné látky sa pridávajú do kozmetických výrobkov, potravín a najmä do farmaceutických produktov, aby zabránili mikróbom (baktérie, plesne…) v kontaminácii výrobkov počas skladovania a používania. Hlavnou úlohou konzervačných látok je zabrániť znehodnoteniu výrobkov.

Ak však príde ku zlyhaniu konzervačných látok, pri očných kvapkách to môže byť veľký problém a k alergickej reakcii očí sa môže pridružiť aj infekcia alebo iné závažné ochorenie. Ak sa vo fľaštičke s očnými kvapkami proti alergii namnožia baktérie či plesne, užívateľovi môžu aj poškodiť oči. Aj preto by ste mali radšej používať len očné kvapky bez konzervačných látok ako zdravotnícka pomôcka Vividrin ectoin.

Konzervačné látky vs. sterilný uzáver

Najpoužívanejšou konzervačnou látkou je benzalkóniumchlorid, ktorý však pri častom používaní kvapiek môže negatívne vplývať na rohovku oka a tiež meniť zloženie slzného filmu. O to viac škody môžu konzervačné látky spôsobiť v očných kvapkách proti alergii, keďže benzalkóniumchlorid môže spôsobovať alergie.

Výrobky, ktoré neobsahujú konzervačné látky, musia ochranu pred choroboplodnými látkami riešiť inak. Finta je v systéme dávkovania kvapiek, ktorý ochráni liečivý roztok pred vniknutím a usadením baktérií či plesní vo fľaštičke. Oči sú tak uchránené pred infekciou či inými ochoreniami.

Patentovaný mechanizmus pumpy zdravotníckej pomôcky Vividrin ectoin zabraňuje tomu, aby sa očné kvapky dostali do kontaktu s okolitým vzduchom. Mikróby tak nemôžu vniknúť do fľaštičky a kontaminácia roztoku je vylúčená. Vďaka tomuto mechanizmu nemusia očné kvapky Vividrin ectoin  obsahovať žiadne konzervačné látky, čo zlepšuje a rozširuje ich používanie. Očné kvapky sú vďaka tomu vhodné aj pre deti, osoby s citlivými očami,  zároveň sú šetrné k povrchu oka a môžete ich používať tak často, ako potrebujete.

Pred prvým použitím alebo ak ste očné kvapky dlhšie nepoužívali je potrebné na fľaštičke opakovane stláčať aplikátor, až kým sa nezaplní mechanizmus pumpy roztokom. Vtedy je systém pripravený na používanie.

Výhody Vividrin ectoin

Vividrin ectoin redukuje zápaly spojiviek vyvolané alergénom a prináša rýchlu úľavu svrbiacim a podráždeným očiam. Zabraňuje prenikaniu alergénu do očí. Pri používaní pumpy a aplikátora však platia základné pravidlá, ktoré musíte dodržiavať, aby bol efekt roztoku čo najlepší.

  • Pred použitím Vividrin ectoin si umyte ruky.
  • Nedotýkajte sa rukami hrotu fľaštičky, zabránite tým kontaminácii roztoku.
  • Nedotýkajte sa hrotom fľaštičky povrchu oka, predídete prípadnému zraneniu.
  • Výrobok používajte maximálne 6 mesiacov po otvorení.
  • Jednu fľaštičku smie používať len jeden užívateľ.

Ako si kvapky aplikovať

Otočte fľaštičku hore dnom a vkvapnite si jednu kvapku do spojovkového vaku každého oka: zakloňte hlavu, prstom voľnej ruky jemne stiahnite spodné viečko smerom nadol a vkvapnite pod očnú bulvu. Po vkvapnutí zatvorte oko a jemne ním zakrúžte, aby sa kvapka optimálne rozložila po celom povrchu oka. Podrobnejší návod na použitie očných kvapiek Vividrin ectoin nájdete v časti Príbalový leták.